E36D201HPN682MD79U
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 200V SCREW
DataSheet
E36D201HPN682MD79U PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):24.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.964 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):3.125" (79.38mm)