MAL201363471E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL201363471E3 PDF
Type Description
Series:013 RLC
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:250 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:640 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.323" Dia (8.20mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)