MAL209334271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
DataSheet
MAL209334271E3 PDF
Type Description
Series:093 PMG-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):560mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.67 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:410 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)