B43601A2477M62
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
DataSheet
B43601A2477M62 PDF
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):200mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.84 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:280 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)