B43516C9687M080
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP-IN
DataSheet
B43516C9687M080 PDF
Type Description
Series:B43516
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:680 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.88 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)