380LQ103M035J032
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
380LQ103M035J032 PDF
Type Description
Series:380LQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):58mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.08 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)