80D392P080MD2DE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 3900UF 80V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80D392P080MD2DE3 PDF
Type Description
Series:80D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3900 µF
Tolerance:-10%, +30%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)