MAL205879102E3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP
DataSheet
MAL205879102E3 PDF
Type Description
Series:058 PLL-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):163mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.79 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:115 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)