LNK2H682MSEJBN
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW
DataSheet
LNK2H682MSEJBN PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:21.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.68 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):6.811" (173.00mm)