LNX2W182MSEFBN
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 450V SCREW
DataSheet
LNX2W182MSEFBN PDF
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.96 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)