520C143T400FG2D
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 14000UF 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
520C143T400FG2D PDF
Type Description
Series:520C
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:14000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):13.8mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:28.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max):8.687" (220.65mm)