DCM103U150DE2B
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10000UF 150V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
DCM103U150DE2B PDF
Type Description
Series:DCM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.187" (131.75mm)