DCMC123U050AH2B
Description
CAP ALUM 12000UF 50V SCREW
DataSheet
DCMC123U050AH2B PDF
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.504 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):2.687" (68.25mm)