187AVG035MFBJ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 35V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
187AVG035MFBJ PDF
Type Description
Series:AVG
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):26mOhm
Lifetime @ Temp.:1500 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:147.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.95 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)