PLX1E820MCL1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 25V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PLX1E820MCL1TD PDF
Type Description
Series:PLX
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:82 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):28mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)