A765KN107M1ELAE024
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
A765KN107M1ELAE024 PDF
Type Description
Series:A765
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):24mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:165 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)