EEF-HX1C680R
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 16V SMD
DataSheet
EEF-HX1C680R PDF
Type Description
Series:SP-Cap HX
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Type:Polymer
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):40mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CAP ALUM POLY 100UF 20% 6.3V SMD