PLF1D390MCL2
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 20V T/H
DataSheet
PLF1D390MCL2 PDF
Type Description
Series:PLF
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):45mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)