PCG1A152MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PCG1A152MCL1GS PDF
Type Description
Series:PCG
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):13mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:4.9 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)