A768MS108M1CLAE015
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V SMD
DataSheet
A768MS108M1CLAE015 PDF
Type Description
Series:A768
Type:Polymer
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):15mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:135 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)