A700X477M002ATE010
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
ALU POLY SMD 7343 470UF 20% 2V 1
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
A700X477M002ATE010 PDF
Type Description
Series:AO-Cap A700
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:4.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)