A765EB157M0JLAE020
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
A765EB157M0JLAE020 PDF
Type Description
Series:A765
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):20mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:125 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.5 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)