567ULR6R3MFF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 6.3V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
567ULR6R3MFF PDF
Type Description
Series:ULR
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:285 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.7 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)