PCR1J101MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 63V SMD
DataSheet
PCR1J101MCL1GS PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):24mOhm
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)