108UER016MGU
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 1000UF 20% 16V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
108UER016MGU PDF
Type Description
Series:UER
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):11mOhm
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:280 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.6 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)