PLG1A561MCO1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 10V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PLG1A561MCO1TD PDF
Type Description
Series:PLG
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):11mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:5.1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)