RNU1E330MDN1
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 25V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RNU1E330MDN1 PDF
Type Description
Series:FPCAP, RNU
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):24mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:360 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.6 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)