RHT1C331MDN1
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 16V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RHT1C331MDN1 PDF
Type Description
Series:FPCAP, RHT
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Polymer
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):16mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:475 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.75 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)