PLV1D101MDL1
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
PLV1D101MDL1 PDF
Type Description
Series:PLV
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):28mOhm
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:2.3 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)