RUC0D271MLG
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
RUC0D271MLG PDF
Type Description
Series:FPCAP, UC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):6mOhm
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)