PCR2A5R6MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 5.6UF 20% 100V SMD
DataSheet
PCR2A5R6MCL1GS PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:5.6 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):55mOhm
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:1.1 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)