EEF-UE0E271CE
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2.5V SMD
Catalog
Aluminum - Polymer Capacitors
DataSheet
EEF-UE0E271CE PDF
Type Description
Series:SP-Cap UE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Polymer
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):0.169" (4.30mm)
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)