SFD37T45-5K391E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
45UF 5UF MOTORRUN QC TERM 370V
Catalog
Capacitor Networks, Arrays
DataSheet
SFD37T45-5K391E-F PDF
Type Description
Series:SF, Dual Motor Start
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5µF, 45µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:370 V
Dielectric Material:Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:2
Circuit Type:Bussed
Temperature Coefficient:-
Ratings:-
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.620" Dia (66.55mm)
Height - Seated (Max):4.030" (102.36mm)