SFC44T35-7.5K475E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
35UF 7.5UF MOTORRUN QC TERM 440V
Catalog
Capacitor Networks, Arrays
DataSheet
SFC44T35-7.5K475E-F PDF
Type Description
Series:SF, Dual Motor Start
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:7.5µF, 35µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:440 V
Dielectric Material:Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:2
Circuit Type:Bussed
Temperature Coefficient:-
Ratings:-
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.620" Dia (66.55mm)
Height - Seated (Max):4.870" (123.70mm)