SFS44T25-7.5K384E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
25UF 7.5UF MOTORRUN QC TERM 440V
Catalog
Capacitor Networks, Arrays
DataSheet
SFS44T25-7.5K384E-F PDF
Type Description
Series:SF, Dual Motor Start
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:7.5µF, 25µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:440 V
Dielectric Material:Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:2
Circuit Type:Bussed
Temperature Coefficient:-
Ratings:-
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.620" Dia (66.55mm)
Height - Seated (Max):3.960" (100.58mm)