SFD44S45-15K491E-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
45UF 15UF MOTORRUN QC TERM 440V
Catalog
Capacitor Networks, Arrays
DataSheet
SFD44S45-15K491E-F PDF
Type Description
Series:SF, Dual Motor Start
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:15µF, 45µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:440 V
Dielectric Material:Polypropylene (PP) Film, Metallized
Number of Capacitors:2
Circuit Type:Bussed
Temperature Coefficient:-
Ratings:-
Mounting Type:Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Package / Case:Radial, Can
Size / Dimension:2.120" Dia (53.85mm)
Height - Seated (Max):5.030" (127.76mm)