PS0020BE27033BH1
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
Description
CAP CER 27PF 5KV R42 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
PS0020BE27033BH1 PDF
Type Description
Series:PS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:27 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:R42
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)