BF016010BE40033BJ1
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
Description
CAP CER 40PF 5KV R85 AXIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
BF016010BE40033BJ1 PDF
Type Description
Series:TOF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:40 pF
Tolerance:±5%
Voltage - Rated:5000V (5kV)
Temperature Coefficient:R85
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Axial, Can
Size / Dimension:0.630" Dia x 0.394" W (16.00mm x 10.00mm)