C1210C565K4PACTU
Description
CAP CER 5.6UF 16V X5R 1210
DataSheet
C1210C565K4PACTU PDF
Type Description
Series:SMD Comm X5R
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:5.6 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)