CC0805KFX7R7BB225
Description
CAP CER X7R 0805
DataSheet
CC0805KFX7R7BB225 PDF
Part Status:Active
Capacitance:2.2 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:16V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.057" (1.45mm)