SAFC2211X7R502-222KNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 2200PF 250V X7R 2211
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
SAFC2211X7R502-222KNE PDF
Type Description
Series:SAFC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2200 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:250VAC
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:X1, Y2
Applications:Safety
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2211 (5728 Metric)
Size / Dimension:0.224" L x 0.110" W (5.70mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.118" (3.00mm)