QCCP501Q1R9B1GV002T
Manufacturer
Johanson Technology
VIGOR # :
Description
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES,
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
QCCP501Q1R9B1GV002T PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1.9 pF
Tolerance:±0.1pF
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:AEC-Q200
Applications:RF, Microwave, High Frequency, Automotive
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Size / Dimension:0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.89mm)