QCCF251Q7R5D1GV001T
Manufacturer
Johanson Technology
VIGOR # :
Description
HIGH-Q MLC CAPACITOR, C-SERIES,
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
QCCF251Q7R5D1GV001T PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:7.5 pF
Tolerance:±0.5pF
Voltage - Rated:250V
Temperature Coefficient:C0G, NP0
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Features:High Q, Low Loss
Ratings:-
Applications:RF, Microwave, High Frequency
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Size / Dimension:0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.024" (0.61mm)