FG26X7S2A155KRT06
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
DataSheet
FG26X7S2A155KRT06 PDF
Type Description
Series:FG
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7S
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)