22251C474MAT2A
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.47UF 100V X7R 2225
DataSheet
22251C474MAT2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:2225 (5763 Metric)
Size / Dimension:0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.060" (1.52mm)