C0805X472KCRACAUTO
Description
COMSMDHIVOLTAGE4700PF 500V
DataSheet
C0805X472KCRACAUTO PDF
Type Description
Series:SMD Auto X7R HV Flex
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:4700 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, Soft Termination, High Voltage
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.055" (1.40mm)