C0805X103K1RAC7800
Description
CAP CER 10000PF 100V X7R 0805
DataSheet
C0805X103K1RAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R Flex
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:100V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Soft Termination
Ratings:-
Applications:Boardflex Sensitive
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.035" (0.88mm)