C350C104MCR5TA
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C350C104MCR5TA PDF
Type Description
Series:GoldMax 300 Comm X7R HV
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500V
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.500" L x 0.270" W (12.70mm x 6.86mm)
Height - Seated (Max):0.560" (14.22mm)
Thickness (Max):-
Lead Spacing:0.400" (10.16mm)