C1808C471KGRAC7800
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP CER 470PF 2KV X7R 1808
Catalog
Ceramic Capacitors
DataSheet
C1808C471KGRAC7800 PDF
Type Description
Series:SMD Comm X7R HV
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 pF
Tolerance:±10%
Voltage - Rated:2000V (2kV)
Temperature Coefficient:X7R
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Features:Low ESL, High Voltage
Ratings:-
Applications:General Purpose
Failure Rate:-
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Package / Case:1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.069" (1.75mm)