C1210X5R500-106MNE
Manufacturer
Venkel LTD
VIGOR # :
Description
CAP CER 10UF 50V X5R 1210
DataSheet
C1210X5R500-106MNE PDF
Type Description
Series:C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50V
Temperature Coefficient:X5R
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Features:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Package / Case:1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Height - Seated (Max):-
Thickness (Max):0.125" (3.18mm)